حدیث رضوی:صدقه

سه شنبه 29 بهمن 1392 03:39 بعد از ظهرنویسنده : محمد حسین ...

 
امام رضا علیه‏ السلام : بهترین ثروت شخص و برترین اندوخته اش صدقه است .
دنبالک ها: صفحه اصلی ،
آخرین ویرایش: سه شنبه 29 بهمن 1392 03:41 بعد از ظهر

 

حدیث روز: زیاده ‏روى در سرزنش كردن

سه شنبه 29 بهمن 1392 03:14 بعد از ظهرنویسنده : محمد حسین ...

 
امام علی سلام الله علیه:

اَلاِْفْراطُ فِى الْمَلامَةِ یَشُبُّ نیرانَ اللَّجاجِ ؛
زیاده ‏روى در سرزنش كردن، آتش لجاجت را شعله ‏ور مى ‏سازد.
تحف العقول ، ص 84؛ حكمت‏نامه كودك، ص 200
دنبالک ها: صفحه اصلی ، منبع: حدیث نت ،
آخرین ویرایش: سه شنبه 29 بهمن 1392 03:20 بعد از ظهر

 

حدیث رضوی: بهترین تغذیه کودک

دوشنبه 28 بهمن 1392 09:33 بعد از ظهرنویسنده : محمد حسین ...

 

امام رضا(علیه السلام) فرمودند : برای کودک شیری بهتر از شیر مادرش نیست.
دنبالک ها: صفحه اصلی ،
آخرین ویرایش: دوشنبه 28 بهمن 1392 09:40 بعد از ظهر

 

نگاه ویژه امام رضا علیه السلام به ماه رجب

دوشنبه 28 بهمن 1392 08:46 بعد از ظهرنویسنده : محمد حسین ...

 
فضائل ماه رجب

امام رضا(علیه السلام) درباره اهمیت ماه رجب و فرصتی که خداوند به بندگان داده

به نقل از پدران گرامی شان و، به نقل از پیامبر اکرم (ص) می فرماید: « رَجَبٌ شَهرُ اللَّهِ الأصَبُّ یَصُبُّ اللَّهُ فِیهِ الرَّحمَةَ عَلى عِبادِهِ.» رجب ماه بارش رحمت الهى است.

 خداوند در این ماه رحمت خود را بر بندگانش فرو مى ریزد.(۱)

اما آنچه که بیش از همه برای این ماه سفارش شده و مومنان را نسبت به آن مورد

 تشویق قرار داده روزه گرفتن در ماه رجب است. در همین زمینه حسن بن علىّ بن فضال از حضرت امام رضا علیه السلام روایت کرده است که فرمود: هر کس روز اوّل ماه رجب را به اشتیاق ثواب و پاداش الهى روزه بگیرد، بهشت‏بر او واجب گردد.

 و هر کس یک روز در وسط ماه رجب روزه بگیرد در مثل ربیعه‏ و مضر (که دو طایفه پرجمعیّت بودند) شفاعت کند. و هر کس یک روز در آخرآن روزه بگیرد،

 خداوند او را از اهل بهشت قرار داده و شفاعت او را در مورد پدر، مادر، پسر، دختر، خواهر، برادر، عمّه، عمو، خاله، دائى، آشنایان و همسایگانش بپذیرد

 گرچه در میان آنان کسى باشد که سزاوار دوزخ است.(۲)

در بیانی دیگر امام رضا(ع) ثواب روزه در ماه رجب را گشوده شدن درهای بهشت معرفی کرده است . عبداللَّه بن صالح هروى از حضرت امام رضا(ع) روایت کرده است که فرمود:

 هر کس روز اوّل ماه رجب را روزه بگیرد، خداوند از او خشنود گردد؛ روزى که اورا دیدار کند.

 هر کس دو روز از ماه رجب را روزه بگیرد، خداوند از او راضى باشد روزى که او را دیدار کند.

و هر کس سه روز از ماه رجب را روزه بگیرد، خداوند از اوخشنود گردد و او را خشنود سازد و کسانى که با او مرافعه دارند راضى سازد؛روزى که او را دیدار کند یعنى روز قیامت.

و هر کس هفت روز از ماه رجب را روزه بگیرد،

 درهاى هفت آسمان براى روح اوگشوده گردد چون بمیرد تا آن‏که به ملکوت اعلى رسد.

 و هر کس هشت روز از ماه رجب را روزه بگیرد، درهاى هشتگانه بهشت براى او گشوده گردد. و هر کس ‏پانزده روز از ماه رجب را روزه بگیرد، هر حاجتى که دارد برآورده شود مگر آنکه ‏درخواست او در گناه یا قطع رحم باشد.

و هر کس تمام ماه رجب را روزه بگیرد از گناهانش بیرون آید مانند روزى که ازمادر متولّد گشته باشد و از آتش دوزخ آزاد و همراه برگزیدگان نیکوکار وارد بهشت شود.(۳) و در حدیثی دیگر فرمودند: من صام یوم الثامن والعشرین من رجب، کان صومه لذلک الیوم کفّارةتسعین سنة.(۴) کسى که روز بیست و هشتم ماه رجب را روزه بگیرد روزه او در آن روز، کفّاره نود سال است.

همچنین امام رضا(ع) در باره روزه روز بیست و نهم رجب فرمودند: من صام یوم التاسع والعشرین من رجب، کان صومه ذلک الیوم کفّارةمائة سنة.(۵) کسى که روز بیست و نهم ماه رجب را روزه بگیرد روزه او در آن روز، کفّاره صد سال است.

ودر باره روزه سی ام رجب فرمودند: من صام یوم الثلاثین من رجب غفر اللَّه له ما تقدّم من ذنبه وما تأخّر.(۶)

کسى که روز سى ‏ام ماه رجب را روزه بگیرد، خداوند گناهان گذشته و آینده او را مى ‏آمرزد.(۷)

پی نوشت ها:

۱_(عیون اخبار الرضا(ع)، ج ۲، ص ۷۱.)

۲_(عیون اخبار الرضا(ع): ۲۲۶/۱، روضة الواعظین: ۳۹۶.)

۳_(وسائل الشیعة: ۳۵۵/۷.)

۴_(إقبال الأعمال: ۱۸۸.)

۵_(إقبال الأعمال: ۱۸۹.)

۶_(إقبال الأعمال: ۱۹۰.)

۷_(إقبال الأعمال: ۱۸۸ – ۱۹۰.)

منبع: قدس آنلاین


برچسب ها: فضائل ماه رجب ،
دنبالک ها: صفحه اصلی ، منبع: قدس آنلاین ،
آخرین ویرایش: دوشنبه 28 بهمن 1392 08:48 بعد از ظهر

 

کرامات حضرت رضا (ع) 2

دوشنبه 28 بهمن 1392 03:59 بعد از ظهرنویسنده : محمد حسین ...

 

تمام اتفاقات در یک لحظه رخ داد


علی ماشی از خادمان حرم قدس رضوی (ع) درباره معجزاتی که در حرم مطهر امام (ع) دیده برایمان می گوید: در آذرماه سال ۱۳۸۳ مفتخر به پوشیدن لباس دربانی حضرت شدم و از ایشان خواستم عنایتی کند و یکی از معجزات خودش را به من نشان دهد. مدتی بود که خدمت برایم عادی شده بود و می خواستم برای اطمینان قلبم ایشان عنایتی کنند. ساعت ۱۰صبح بود. ساعت شیفت من رو به پایان بود. باران می آمد و عطر خاصی در حرم پیچیده بود. شنیده بودم اگر معجزه ای شود مردم به دنبال شخص شفا یافته می روند تا قطعه ای از لباس او را برای تبرک ببرند، اما من تا آن روز اتفاقی به این شکل ندیده بودم. تمام اتفاقات در یک لحظه رخ داد. در وسط صحن یکی از همکارانم داد می زد برادر علی کمک نمی کنی؟!

نگاه کردم و دیدم کودکی در بغلش است و به آرامی از پنجره فولاد جدا شد تا کسی او را نبیند و حرکت کرد تا به آن سمت صحن رود. وسط صحن مردم فهمیدند و همگی هجوم آوردند تا قطعه ای از لباس این کودک را برای تبرک با خود ببرند. سمت دوستم رفتم و کودک را از او گرفتم و به جایی بردم. سپس از مادرش پرسیدم موضوع چیست و او بعد از ۱۰ دقیقه گریه کردن گفت: قلب بچه ام از کودکی بزرگ شده و شش ماهش است. دکترها جوابش کرده اند و آورده ایم این جا یا حضرت رضا (ع) خوبش کند، یا جسدش را همین جا دفن کنیم. از مادرش پرسیدم پرونده پزشکی همراهت داری؟! پرونده اش را نگاه کردیم و دیدیم مشکلش اساسی بوده، از پله های اتاق پایین آمدم.

در “ایوان طلا” یکی از خادمان حرم دختر سه ساله کوچکی در بغلش بود و تمام زائران دنبال او می دویدند. کمکش کردم و کودک را در اتاق آگاهی بردیم تا آسیبی به او نرسد. با لحنی خاص از پدرش پرسیدم: چه شده؟! و او پاسخ داد: در حال بازی کردن بود و سماور آب جوش بر رویش ریخت. گوشت یک پارچه ای بر روی صورتش در آمده بود و معالجه نمی شد. برای شفا یافتم به حرم امام رضا (ع) آوردیم و پس از شفا یافتن هیچ علامت و نشانه ای از آن لکه بزرگ در صورت دخترم نیست. پدرش باور نمی کرد. دیده بودم نابینا و فلج شفا پیدا می کند، اما این گونه معجزه خیلی عجیب بود. صورت دختر می درخشید.

گل مریم کنار ضریح


مرتضی اشکفتی از خادمان حرم قدس رضوی (ع) درباره معجزات در مدت خدمتشان در حرم قدس رضوی توضیح می دهد: اولین جلسه ای بود که روضه رضوی (ع) فضای کنار ضریح مقدس شستشو می شد. در مراسم حضور داشتم و مشغول صحبت کردن با حضرت شدم. مادرم از قبل سنگ کلیه داشت و قابل دفع نبود و نیاز به عمل کردن داشت. به حضرت گفتم: مادرم بیمار است و بعد یکی از شاخه های گل مریم کنار ضریح که هر روز عوض می شود و به مردم داده می شود را برای مادرم به خانه بردم. مادرم گل را بو کرد و بعد از آن بسیار گریه کرد. صبح از خواب بیدار شدم و مادرم گفت: معجزه شده و سنگ کلیه ام دفع شده است. پدرم گفت: امکان ندارد. مادرم آزمایش انجام داد و دیگر هیچ سنگی در کلیه اش دیده نشد. ۹سال از آن ماجرا می گذرد و پس از آن ماجرا دیگر مادرم مریض نشد.

دوستی دارم که فرزند شهید است و روزی به حرم آمد. معجزه را قبول نداشت. برایش دلیل می آوردم و می خواستم برایش اثبات کنم که معجزه وجود دارد. در حال صحبت کردن بودیم که حرم شلوغ شد و خانمی که شفا پیدا کرده بود را به سمت آگاهی می بردند تا آسیبی نبیند و بررسی کنند تا واقعیت را بفهمند. در اتاق با کلامی منقطع می گفت: سال ها بود نمی توانستم صحبت کنم. داخل حرم نشسته بودم، نوری در گلویم وارد شد و الان می توانم صحبت کنم. خوشحال بود و مانند بچه ای که تازه می خواست صحبت کند، سخن می گفت. به دوستم گفتم امام رضا (ع) کرامتش را به تو نشان داد!

ماجرایی را نیز دوستم خادم حرم رضوی برایم گفت: فردی در ایالت متحده دوره خلبانی را گذرانده بود و می خواست مدرکش را بگیرد و خیلی آشفته بود. ایرانی در آنجا از او سؤال می پرسد چرا این قدر آشفته هستی و جواب می دهد: همسری دارم که بیمار است و پزشکان نتوانسته اند بیماری اش را تشخیص دهند و الان در بستر است و کاری از من بر نمی آید. آن فرد می گوید: دکتری را در ایران و شهر مشهد با نام “دکتر رضا” می شناسم و هر کسی پیش او می رود، مریضش خوب می شود. فقط با خودت قرار بگذار تا اگر همسرت خوب شد، هدیه ای به او بدهی. در هواپیما می نشیند و با خودش قرار می گذارد تا اگر همسرش سالم شد، هدیه ای به دکتر رضا بدهد.

به خانه می رسد و همسرش را سالم می بیند و ماجرا را از او می پرسد و همسرش می گوید: دکتر رضا خانه‌مان آمد و گفت هدیه ای که همسرت می خواست به من بدهد را برایم بیاورد. این فرد به مشهد می آید و در خیابان امام رضا (ع) دور فلکه آب به دنبال مطب دکتر رضا می گردد و نمی داند حضرت حیات مادی ندارند. یکی از دوستان خادم حرم او را پیدا کرد و ماجرا را از او سؤال کرد و او گفت: آمده ام از دکتر رضا تشکر کنم که همسرم را مداوا کرده است. خادم می فهمد و او را داخل حرم می آورد و او را جلوی ضریح می برد و می گوید دکتر رضا این جا هستند. آن فرد می رود و حضرت را زیارت می کند و در بازگشت به دوست خادم‌ام می گوید: دکتر رضا را دیدم و تمام مشکلاتم را به او گفتم و هدیه ام را به او دادم و ایشان قبول کردند تا همه مشکلاتم را حل کنند.
برچسب ها: کرامات امام رضا ، کراماتن حضرت رضا ، کرامات امام رضا (ع) ،
دنبالک ها: صفحه اصلی ، منبع:ahlulbaytclub.com ،
آخرین ویرایش: دوشنبه 28 بهمن 1392 04:02 بعد از ظهر

 

صلوات خاصه حضرت امام علی النقی الهادی (ع)

دوشنبه 28 بهمن 1392 03:36 بعد از ظهرنویسنده : محمد حسین ...

 
صلوات امام نقی (ع)

برچسب ها: صلوات امام هادی ، صولات اما هادی (ع) ، صلوات خاصه امام هادی (ع) ، صلوات امام علی النقی ، صلوات امام نقی ، صلوات حضرت هادی (ع) ،
دنبالک ها: صفحه اصلی ،
آخرین ویرایش: دوشنبه 28 بهمن 1392 04:02 بعد از ظهر

 

تعداد کل صفحات ( 7 ) 1 2 3 4 5 6 7
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات