نقاره نوازی+ عکس و ویدئو

چهارشنبه 6 آذر 1392 10:28 بعد از ظهرنویسنده : محمد حسین ...

 
نواختن طبل و دهل در دربار سلاطین و حكام در زمانهای پیش از اسلام برای آگاهی و اعلام عمومی مرسوم بوده است. اما نقاره نوازی درحرم مطهررضوی از اواسط قرن نهم هجری توسط میرزا ابوالقاسم بابر( نوه گوهرشاد خاتون) به سال860 هـ ق مرسوم گردیده است.

به جز ایام سوگواری و شهادت ائمه علیهم السلام و دو ماه  محرم و صفر، در شبانه روز دو نوبت دقایقی قبل از طلوع و غروب آفتاب به وسیله نوبت چیان رسمی، طبل و نقاره با آهنگی خاص به صدا در می آید و با نواختن آخرین ضربات، طلوع و غروب خورشید را اعلام می دارد. هم چنین در اعیاد مذهبی ( شب و صبح عید ) و ایام ولادت ائمه علیهم السلام و لحظه تحویل سال نیز نقاره شاد مانی چندین نوبت نواخته می شود. در سحرهای ماه رمضان نیز حدود یك ساعت قبل از اذان صبح نقاره نواخته می شود.

  ابزار و وسایل نقاره خانه شامل تعدادی طبل و كرنا و لوازم متعلق به آن است. طبل ها از كاسه های بزرگ و كوچك مسی و چدنی است كه پوست دباغی شده بر روی آن كشیده شده و با دو چوب ساده به طول تقریبی 30 سانتی متر نواخته می شود. و كرناها سازهای بادی به طول تقریبی 100 تا 120 سانتی متر است كه از جنس مس یا برنج ساخته شده و آب كرم داده شده است.  مراسم نقاره نوازی در حال حاضر درون ساختمان نقاره واقع در ضلع غربی صحن انقلاب انجام می شود كه در گذشته به صورت یك طبقه بوده ولی درحال حاضر دارای دو طبقه است كه طبقه زیرین آن جای گذاشتن شیپورها وطبلها ولوازم دیگر است ودر طبقه بالایی نقاره زنان مستقر می شوند.نُت های نقاره
     آهنگ امروز كرناها همان آهنگ قرنهای قبلی است كه سینه به سینه نقل شده وباقی مانده است. به نقل از سرپرست نقاره چیان ( حاج احمد شكوهی) نتهای نقاره كه در سه دست به ترتیب اجرا می شود چنین است: ابتدا سرنواز( سردسته كرنا نوازان) كرنا را به طرف گنبد با حالت سلام می گیرد ودر كرنا می گوید: «سلطان دنیا وعقبی علی بن موسی الرضا»، پسنوازان با كرنا هماهنگ می گویند:« امام رضا » سرنواز مجددا می گوید: «امام رضا، امام رضا ، امام رضا» وبقیه در كرنا می گویند:« غریب رضا، غریب رضا» سرنواز می گوید: «یا امام غریب یا امام رضا (ع)» پسنوازان می گویند:«رضا جان، رضا جان، رضا جان» سرنواز می گوید:«دوره دوران امام رضا» پسنوازان می گویند:« ای دادرس بیچارگان» سرنواز می گوید : «ای دادرس درماندگان» پس نوازان می گویند:« فریاد رس ، فریادرس».

ویدئو:

[http://www.aparat.com/v/LpS16]منبع: پورتال حرم امام رضا (ع) - حرم شناسی

برچسب ها: نقاره زنی ، نقاره نوازی ، آیین نقاره نوازی ، تصاویر نقاره نوازی ، حرم امام رضا (ع) ، نقاره نوازی حرم امام رضا (ع) ،
دنبالک ها: پورتال حرم امام رضا (ع) - حرم شناسی ، صفحه اصلی ،
آخرین ویرایش: چهارشنبه 6 آذر 1392 10:39 بعد از ظهر

 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic